Srí Lanka informace

SRÍ LANKA je ostrovní stát v jihovýchodní Asii, nacházející se v blízkosti Indického poloostrova na ostrově Cejlon a (stejně jako Česká republika) je tento stát republikou s hlavním městem ŠRÍ DŽAJAVARDANAPURA KOTTE, nebo jednodušeji pouze KOTTE. Do roku 1982 bylo hlavním městem COLOMBO, ve kterém je doposud soustředěna většina administrativních budov a diplomatických misí. Colombo je zároveň největším městem na Srí Lance a nachází se zde mezinárodní letiště.

Kouzlo ostrova není jen v nádherném průzračném moři, ale i v deštných pralesích, které se na tomto ostrově nacházejí.

Počasí

Srí Lanka se nachází v tropickém pásmu, proto je pro tento ostrov typické období sucha nebo naopak období dešťů. Průměrná teplota u pobřeží se pohybuje okolo 27°C a s postupně přibývající nadmořskou výškou tato teplota klesá. Na celém ostrově bývá velká vlhkost vzduchu. Tento ostrov sužují také dva monzuny, díky kterým se ostrov rozdělí na dvě pásma. Na jihozápadě ostrova bývá období sucha od listopadu do května a na východní straně ostrova od května do října.

Fauna a flóra

Na ostrově Srí Lanka se nenacházejí jen písečné pláže a průzračné azurové moře, ale také deštné pralesy, které skrývají několik druhů rostlin a živočichů, dále pak různé zátoky, korálové útesy, nížiny, ve kterých se vyskytují plantáže čajovníků, rýže a cukrové třtiny. Na Srí Lance se vyskytuje více než 80 druhů savců, hadi, kteří mohou být při troše štěstí spatřeni v blízkosti lidských obydlí, opice, které jsou velmi společenské, ale i několik vzácných druhů živočichů, jako je například kareta zelenavá.

Jazyk

Úředním a národním jazykem je zde Sinhálština. V turistických oblastech a hotelech se domluvíte i angličtinou.

Obyvatelstvo

Největší skupinu obyvatel tvoří Sinhálci (hinduisté), dále pak Tamilové (buddhisti) a muslimové. Na ostrově je přes 21 milionů obyvatel, z toho pouze 120 000 obyvatel v oficiálním hlavním městě Kotte. V největším městě Colombo naopak žije více než 800 000 obyvatel.

Kultura a sport

Ostrov skýtá širokou škálu kulturního vyžití, najdete zde celou řadu divadel, muzeí i galerií. Na Srí Lance se nachází mnoho historických památek, škol, obchodních středisek, muzeí i klubů.

Ekonomika

Srí Lanka je především zemědělskou zemí s rozvinutým plantážnictvím, pěstováním čajovníku, kokosových palem, kaučukovníku, rýže, manioku, batátů, cukrové třtiny, ovoce a koření, významný je také rybolov. Působí zde zpracovatelský, potravinářský a textilní průmysl.

Měna

Národní měnou je srílanská rupie (LKR). Směnný kurz koruny vůči rupii je 15,70 CZK za 100 LKR. Srílanské banky Vám bez problémů vymění eura, americké dolary i britské libry. V blízkosti turistických center se nacházejí bankomaty. Cestovní šeky se nepřijímají, ale ve větších obchodech a restauracích lze platit i kreditní kartou.

Doprava

Nejpoužívanějším dopravním prostředkem na Srí Lance jsou tříkolová vozidla, kterým se říká tuk-tuky. Jsou cenově nejpřijatelnějším dopravním prostředkem – stojí přibližně 20 LKR za 1 km. O ceně je třeba smlouvat a předem se na ní s řidičem dohodnout. První návrh může být pro turistu nadsazen až 4-násobně. Jinou možností je taxi - cena je většinou o polovinu dražší než za jízdu tuk-tukem. Taktéž platí, že je třeba si výši ceny dohodnout předem. Autobusy bývají přeplněné a problémem je neexistence jízdních řádů a neoznačené zastávky. Na Srí Lance se jezdí vlevo. Pro někoho, kdo není na jízdu vlevo zvyklý, to může ze začátku připadat nepřirozené, ale už při druhé jízdě se to zlepší. V půjčovně je možné si půjčit auto i motorku.

Co je třeba ke vstupu do země

Ke vstupu na území Srí Lanky potřebují občané České republiky vízum. Platnost pasu při příletu musí být ještě minimálně 6 měsíců. Česká republika nemá na Srí Lance své velvyslanectví (ambasádu), ale spadá pod působnost českého velvyslanectví v Dillí v Indii.

Povinné očkování

Potvrzení o očkování proti žluté zimnici je vyžadováno od všech osob starších jednoho roku, které na Srí Lanku přijíždějí ze země s běžným výskytem této nemoci. Toto očkování je nutné absolvovat alespoň 10 dní předem.

Dovoz a vývoz

Cestující jsou povinni při vstupu deklarovat drahé kovy, zbraně a zboží obchodní povahy. Nesmí se dovážet indická a pákistánská měna. Vyvézt se může maximálně 3 kg čaje a zboží a předměty zakoupené pro osobní potřebu. Vyvážet se nesmí slonovina, želvovina a narkotika. Zvířata a rostliny se mohou do země dovážet a vyvážet pouze s příslušným potvrzením Srílanských a evropských úřadů (je nutné mít obě). Při dovozu či vývozu cizí měny v hodnotě nad 5000 USD je povinnost tuto skutečnost ohlásit při celním odbavení. Ze Srí Lanky je povoleno vyvézt maximálně 250 srílanských rupií.

Elektřina

Na Srí Lance je napětí 230 voltů při frekvenci 50 Hz. Zásuvky jsou nejrůznějších typů, doporučujeme adaptér britského typu na tři hranaté kolíky na zástrčce (nová britská norma) a tři kulaté kolíky, přičemž ten nahoře je silnější (stará britská norma). Adaptér je k dostání v obchodech s elektrem v ČR a lze jej zakoupit i na místě.

Všeobecné informace

Výhodné nákupy: pravý Srílanský čaj, masky, měsíční kámen, obrazy, vanilka a různé druhy koření.

Časový posun

Na Srí Lance platí standardní indický čas, který je proti ČR napřed o 4,5 hodiny v době našeho zimního času a o 3,5 hodiny v době letního času.

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace