Historie

V dávných dobách byl ostrov znám pod různými jmény. Starořečtí zeměpisci mu říkali Taprobané, Arabové ho označovali jako Serendib. Portugalci, kteří sem připluli v roce 1505, ho zanesli na mapu jako Ceilão, z čehož vzniklo pozdější anglické "Ceylon" a české  "Cejlon".

Původ slova Cejlon se odvozuje ze sanskrtského "Sinhala"  (majoritní etnická skupina srílanských obyvatel se dodnes nazývá Sinhálci): a znamená v jazyku Sanskrtu „lev“, celý název lze interpretovat jako „lví krev“. Jelikož lvi na Srí Lance nikdy nežili, obvykle se předpokládá, že jde o odkaz na lvího muže, hrdinu, podle pověsti dědečka prvního krále "Vidžáji". Ve 4. století Římský dějepisec Ammianus Marcellinus se zmínil  o obyvatelích tohoto ostrova jako o "Serandives". Předpokládá se, že původ slova "dives" pochází z indického slova "dwipa",  „ostrov“, dohromady tedy „ostrov Seranů“, kde Serané je název obyvatel a dle historie to mají být Sinhálci. Obdobnou etymologii má i název "Sielen Diva", zaznamenaný řeckým mořeplavcem Kosmasem Indikopleustem v 6. století. "Sielen"  už je pak  předchůdcem portugalského označení "Ceilao".

Po získání nezávislosti v roce 1948 se do popředí dostává „tamilský problém“, rozpory mezi většinovými Sinhálci a menšinovými Tamili, kteří byli zbaveni cejlonského občanství a měli být vystěhováni do Indie. Diskriminace Tamilů vedla k vytvoření "We Tamils Movement WTM - Hnutí My Tamilové). K prvním krvavým střetům, které si vyžádaly lidské oběti, dochází již na začátku roku 1958.  V 70. letech se části tamilského hnutí radikalizují v rámci zastřešující organizace Tygři osvobození tamilského Islamu (LTTE). V roce 1983 konflikt mezi sinhálskou buddhistickou  většinou a tamilskou hinduistickou menšinou přerostl v občanskou válku, která s různou intenzitou trvala více než 26 let. Svobodní tygři byli po tvrdých bojích definitivně poražení srílanskou armádou 17.05.2009. Nicméně soužití mezi většinovými Sinhálci a menšinovými Tamily není stále ideální.

Cejlon byl oficiálním názvem ostrova i země až do roku 1972, kdy byl stát přejmenován na „Svobodná, suverénní a nezávislá republika Srí Lanka“, později v roce 1978 pak byl tento název změněn na „Demokratická socialistická republika Srí Lanka.

 

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
AKCE - VARADERO - BE LIVE TROPICAL