Ekonomika

Srí Lanka je především zemědělskou zemí s rozvinutým plantážním, pěstováním čajovníku, kokosové palmy, kaučukovníku, rýže, manioků, batátů, cukrové třtiny, ovoce a koření (pepř a vanilka) , významný je také rybolov. Působí zde zpracovatelský, potravinářský a textilní průmysl. Srí Lanka je také oblíbenou turistickou destinací, v budoucnu se bude jednat o rychle rozvíjející se ekonomiku s hospodářským růstem přesahujícím 5%.

Mezi nejdůležitější průmyslové sektory patří cestovní ruch, produkce rýže, čaje a dalších zemědělských produktů, oděvů, textilu, kožených výrobků, výrobků z gumy a papíru, V oblasti průmyslu stále probíhají snahy o liberalizaci a deregulaci trhu provázené rozsáhlou privatizací státních podniků. Státní sektor již zabírá malou část (4 %) a z ní pak přitom téměř 90% procent výkonu představuje výroba v Ceylon Petroleum Corporation, která je v některých činnostech již také privatizován (dovoz, distribuce a skladování maziv).

Průmyslová výroba zaměřená na export i na uspokojení domácí poptávky zaznamenaly dobré výsledky a těžily z dohod o volném obchodu s Indií a Pákistánem, ačkoliv ještě v r. 2011 dobíhala finanční krize.

Zemědělství bylo v r. 2011 poznamenáno záplavami, které zničily podstatnou část úrody a potřebnou infrastrukturu, v důsledku čehož došlo ke zpomalení růstu, který činil pouze 5 % ve srovnání s 9 % růstem dosaženým v r. 2010. Zemědělská produkce byla naopak podpořena zúrodněním pozemků, jež byly dříve ponechány ladem v souvislosti s konfliktem.

Průmysl rostl rychlostí 11.1 %, díky čemuž byl částečně kompenzován pokles v zemědělském sektoru způsobený povodněmi.

Potravinářský průmysl (výroba potravin, nápojů a tabáku) vzrostl o 8 %. Srílanští výrobci mají na mezinárodním trhu dobré postavení díky ceně, kvalitě a krátkým dodacím lhůtám. Zvyšující se nároky na konkurenceschopnost však posilují zranitelnost malých a středních podniků.

Služby rostly rychlostí 10 %

Rezervace
po telefonu
Rezervace Kuba
+420 725 699 909
Rezervace Emiráty, Srí Lanka
+420 725 631 875
Rezervace Dominikánská republika, Mexiko, Maledivy
+420 257 221 724
Získejte slevu 599 Kč
Přihlaste se k odběru newsletteru a získejte
599 Kč
na dovolenou!
Souhlasím s podmínkami registrace
KUBA - KAWAMA